Talep arttı, Bandırma OSB 2.bölgeyi sanayiye açıyor

Ekonomik Pusula - 4.4.2012

Bandırma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, “Mevcut alanımızda arsa kalmadı. Bölgeden yer almak için yatırımcı yedek listesi oluşturduk. Taleplere cevap verebilmek adına 2.etap alanını sanayiye açacağız” dedi.

1997 yılında Bandırma Ticaret Odası (yüzde 55), Balıkesir İl Özel İdaresi (yüzde 20), Bandırma Belediyesi ve Bandırma Sanayici ve İşadamları Derneği (yüzde 10’ar) ve Balıkesir Sanayi Odası (yüzde 5) kurucu ortaklığında kurulan Bandırma Organize Sanayi Bölgesi, müteşebbis heyetle yönetiliyor.

ARSALARIN TAMAMI TAHSİS EDİLDİ

Aynı zamanda Bandırma Ticaret Odası Başkanı olan Bandırma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, bölgeye ilginin son yıllarda oldukça arttığını söyledi. Kocaman, bunun gerekçelerini şöyle açıkladı; “Yakın çevremizdeki sanayi bölgelerinde yatırıma uygun alanların azalması sanayi arsası maliyetlerini yükseltmiş ve Marmara Bölgesi’nde yatırım yapmak isteyen çok sayıda sanayici ve yatırımcı yeni arayışlara girmişlerdir. Bu noktada Bandırma özelleşen limanı, demiryolu, coğrafi konumu gibi lojistik avantajlarının yanı sıra Bandırma OSB’de bulunan arsaların çok uygun fiyatları sayesinde, cazip bir alternatif oldu. Bölgemizde arsa fiyatları metrekaresi 20 Türk Lirası’dır. Özellikle Bursa ve İstanbul’dan, bölgemize yoğun arsa talebi gelmiş ve arsalarımızın tamamı tahsis edilmiştir.

10 PARSEL YENİ YATIRIMCIYA VERİLDİ

Bölgemizin ilk etabı 150 hektardır. Bunun 102,5 hektarı sanayi parsellerinden oluşmaktadır. 51 parselimizin 48’i dolu durumdadır. Halen bölgemizde 20 fabrika faaliyette bulunuyor. Ancak birçok sanayici inşaat durumunda veya proje aşamasındadır. Bölgemizde halen 750 dolayında istihdam söz konusu. Ancak inşaatların tamamlanması ile fabrikalarımızın üretime geçmeleri ile bu rakam 3 bin kişiyi aşacaktır. Bölgemiz açısından memnuniyet verici bu gelişmeler neticesinde henüz yatırıma başlanmamış 10 adet parselin tahsisi iptal edilerek yeni yatırımcılara tahsisi yapılmıştır. Şu anda Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nde yer almak için elimizde bir yatırımcı yedek listesi oluşturduk. Bu taleplere cevap verebilmek adına 2.etap alanı için girişimlerimiz sürüyor. Kısa süre içerisinde ikinci bölgemizin parsel satışlarına geçmek istiyoruz.”

ATIKSU ARITMA TESİSİ DEVREYE ALINDI

Bölgenin lojistik ve diğer avantajlarının yanında alt yapı yatırımlarını da bitirmiş olmalarının talepte önemli olduğuna değinen Kocaman, “Atıksu Arıtma Tesisimizi 2011 yılı itibariyle devreye aldık. Doğalgaz alt yapısı dışında bölgemizde bir eksiğimiz bulunmuyor. Doğalgaz konusunda da çalışmalarımıza bu yıl başlıyoruz. Yeni yönetim merkezimizle, elektrik ve doğalgazda katılımcılarımıza vereceğimiz daha uygun maliyetli enerji temini ile bölgemizin gelişiminin daha hızlı olacağını biliyoruz. Bölgemizde yatırım yapacak firmalar bakıldığında imar durumu, yapı ruhsatı, yapı kullanma, iş yeri açma izni belgelerini kolaylıkla alabilmektedir. Yatırımcı, organize sisteminin temel unsurları yatırım indirimi, gümrük muafiyeti, katma değer vergisi desteği, vergi resmi harç istisnası, düşük faizli kredi imkanları gibi avantajlardan yararlanmaktadır” dedi.

OSB’DE KAYNAKLAR VERİMLİ KULLANILIR

Kocaman ayrıca, “Ülkemizde ne kadar çok firma OSB çatısı altında üretime başlarsa, kaynaklarımız o kadar verimli kullanılabilir, kayıt dışı ekonomi ve haksız rekabetin önüne daha kolay geçilebilir. KOBİ’lerin hızla organize sanayi bölgelerine çekilmesi, sanayicilerin özendirilerek OSB’lerde yatırım yapmaya teşvik edilmeleri sayesinde kayıt dışı ekonomiye önemli bir darbe vurulabilecektir” şeklinde konuştu. Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nde Bursa merkezli Faik Çelik Holding’in, Gestamp Wind Steel ortaklığıyla kurduğu Gesbey Rüzgar Kuleleri AŞ de faaliyet gösteriyor. 24 milyon eoruluk yatırımla 2011’de kurulan tesiste ilk kuleler bu yılın başında üretilip teslim edildi. Tesis bölgede 53 bin metrekarelik bir alan üzerinde kuruldu ve 17 bin metrekare kapalı alana sahip. Yılda 45 bin ton hammaddenin işleneceği tesis 300 kule üretim kapasitesine sahip. Bölgede Emek Yağ, Şahsuvaroğlu Traktör fabrikası gibi yapılar da bulunuyor.


Doğalgazla birlikte tüm altyapı bitiyor

Onur YÜCE - Bandırma OSB Bölge Md.

Bölgede yatırımların başladığı yıllardan bu yana ülkemizde yaşanan ve son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizlere rağmen Bandırma Organize Sanayi Bölgesi, gelişmesini ve yatırımlarını istikrarlı olarak sürdürmüştür.

Bandırma’nın lojistik avantajları, bölgede sanayi arazisi maliyetlerinin yakın çevreye göre uygun oluşu, bölgemizde alt yapının bulunuşu gibi sebepler dolayısıyla, Bandırma Organize Sanayi Bölgemizde tahsis edilecek arsa kalmamıştır.

Bu sebeple yeni rezerv alanımızı sanayiye açmak, bu alandan parsel tahsisi yapmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Bu genişleme çabalarımızın yanı sıra, katılımcılarımıza daha iyi hizmet verebilmek amacıyla geçen yılın Nisan ayında Bölge Müdürlüğümüz OSB’deki geçici hizmet binasına taşınmıştır. Güvenlik için tel çit çekilmiş, biyolojik özellikli Arıtma Tesislerimiz ve laboratuarlarımız devreye alınmış, telefon ve internet hizmetlerinin fiber optik altyapı ile çok daha hızlı bir şekilde verilmesi sağlanmış, trafoların ve hatların bakımları yapılmıştır.

En önemli girdilerden biri olan elektrik maliyetlerinin düşürülmesi için üretici kuruluşlarla yaptığımız çalışmalar sonucunda, ocak ayından itibaren katılımcılarımıza elektriği daha düşük fiyatla satmak mümkün hale gelmiştir.

Elektrik konusunda 2012 yılı içinde enerji nakil hatlarımızı TEDAŞ’tan geri alarak, daha da iyi fiyatlarla elektrik sağlayıp firmalarımızın rekabet gücünü arttırmayı hedefliyoruz. OSB’de üretime geçen tesislerin artmasına paralel olarak, Bölgemizin 2 kilometre yakınından geçen doğalgaz yakın vadede Bölgemize kazandırılacaktır. Bu konudaki çalışmalarımız sürmektedir.

Bandırma Limanının önemli bir parçası olduğu, Batı Anadolu Lojistik Organizasyonu (BALO) projesiyle hedefimiz Bandırma OSB’yi demiryolu bağlantısı ile Bandırma Limanı’na bağlamaktır. Son yıllarda Bandırma bölgesine yoğunlaşan sanayi yatırımlarının planlı bir şekilde hayata geçirilmesi için Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’ne yeni alanlar eklenmesi Güney Marmara için son derece hayati bir önem taşımaktadır.


Haberin PDF dosyasını indirmek için tıklayınız (2.93 mb)


Anasayfa  |  Organizasyon  |  Firmalar  |  Mevzuat  |  Hizmetler  |  Duyurular  |  Galeri  |  Basında Biz  |  Bağlantılar  |  İletişim